گنج یابی دفینه یابی
چهار شنبه , سپتامبر 19 2018
خانه / باستان شناسی / مجازات شدید میراث فرهنگی برای حفاری

مجازات شدید میراث فرهنگی برای حفاری

مجازات شدید میراث فرهنگی برای حفاری

مجازات شدید میراث فرهنگی برای افرادی که در مناطق تاریخی اقدام به حفاری برای گنج یابی و دفینه یابی می‌کنند

,حفاری گنج,حفاری گنج آپارات,حفاری برای گنج,فیلم حفاری گنج,اموزش حفاری گنج,وسایل حفاری گنج,نحوه حفاری گنج,روش حفاری گنج,لوازم حفاری گنج,حفاری غیر مجاز گنج,مجازات حفاری برای گنج,جرم حفاری برای گنج,وسایل لازم برای حفاری گنج,علائم حفاری برای جستجوی گنج,حفاری زمین برای گنج,علایم حفاری برای جستجوی گنج,دانلود فیلم حفاری گنج,وسایل مورد نیاز حفاری گنج,آموزش حفاری گنج,روش های حفاری گنج

در این پست از سایت http://www.zirkhaki-book.com مجازات شدید میراث فرهنگی برای افرادی که در مناطق تاریخی اقدام به حفاری برای گنج یابی و دفینه یابی می‌کنند رو برای شما عزیزان قرار دادیم . قوانین و مقررات سازمان میراث فرهنگی در حوطه گنج یابی و دفینه یابی و یا تخریب مکانهای تاریخی بسیار شدید میباشد لطفا این قوانین را جدی بگیرید …

مجازات شدید میراث فرهنگی برای حفاری

مجازات شدید میراث فرهنگی برای افرادی که در مناطق تاریخی اقدام به حفاری برای گنج یابی و دفینه یابی می‌کنند

مجازات شدید میراث فرهنگی برای افرادی که در مناطق تاریخی اقدام به حفاری برای گنج یابی و دفینه یابی می‌کنند,مجازات گنج یابی,مجازات دفینه یابی,مجازات تخریب مکان و میراث فرهنگی و تاریخی,حفاری برای کنج یابی,حفاری برای دفینه یابی,مجازات شدید تخریب و صدمه زدن به آثار باستانی,مجازات تخریب آثار باستانی,قانون میراث فرهنگی درباره حفاری در مکانهای تاریخی,برخورد شدید سازمان میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری با حفاری برای گنج یابی,ممنوع بودن حفاری و کاوش به قصد به‌ دست آوردن اموال تاریخی، فرهنگی, یافتن گنج با استفاده از دستگاه های فلزیاب مبادرت به کاوش و حفاری غیر مجاز

سرپرست نمایندگی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان خاتم در گفتگو با خبرنگار طنین خاتم با اعلام این خبر گفت: برخی از افراد به قصد به‌دست آوردن اموال تاریخی– فرهنگی و یا در اصطلاح عامیانه برای یافتن گنج با استفاده از دستگاه های فلزیاب مبادرت به کاوش و حفاری غیر مجاز در نقاط مختلف و یا در محوطه ها و اماکن تاریخی، فرهنگی و مذهبی می‌نماید و بعضا به دلیل عدم آگاهی از قوانین، مقررات و مجازات های پیش بینی شده در قانون مرتکب این تخلفات می گردند و چه بسا خانواده هایی که فرزندان آنها در دام این تخلفات گرفتار می شوند.

حمید مشتاقیان اظهار داشت : براساس ماده قانونی ۵۶۲ از کتاب مجازات های اسلامی هر گونه حفاری و کاوش به قصد به‌ دست آوردن اموال تاریخی، فرهنگی ممنوع بوده و مرتکب به مجازات حبس از شش ماه تا سه سال و همچنین ضبط اشیا مکشوفه به نفع سازمان میراث فرهنگی کشور و ضبط آلات و ادوات حفاری به نفع دولت محکوم می شود. چنانچه حفاری در اماکن و محوطه های تاریخی که در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است و یا در بقاع متبرکه و اماکن مذهبی صورت گیرد، جرایم سنگین تر بوده و علاوه بر ضبط اشیای مکشوفه و آلات و ادوات حفاری شخص مرتکب، به حداکثر مجازات مقرر محکوم می گردد.

سرپرست میراث فرهنگی شهرستان در ادامه پیرامون این موضوع به ماده ها و تبصره های اشاره کرد و خاطر نشان کرد:  براساس تبصره (۱) این ماده قانونی هرکس اموال تاریخی– فرهنگی موضوع این ماده را برحسب تصادف به دست آورد و طبق مقرارت سازمان میراث فرهنگی کشور نسبت به تحویل آن اقدام ننماید به ضبط اموال مکشوفه محکوم می گردد.

بر اساس تبصره (۲) این ماده قانونی نیز خرید و فروش اموال تاریخی، فرهنگی حاصل از حفاری غیر مجاز ممنوع است و خریدار و فروشنده علاوه بر ضبط اموال فرهنگی مذکور به حبس از شش ماه تا سه سال محکوم می گردند.  چنانچه فروش اموال فرهنگی تحت هرعنوان از عناوین به طور مستقیم یا غیر مستقیم به اتباع خارجی صورت گیرد، مرتکب به حداکثر مجازات مقرر در تبصره (۲) محکوم می شود.

حمید مشتاقیان اضافه کرد: گنجینه های تاریخی میراث به جای مانده از گذشتگان برای نسل های امروز و آینده است و متعلق به تمام مردم می باشد و دستبرد به این اموال برخلاف قوانین و موازین شرع مقدس بوده و تجاوز به مال و دارائی های مردم می باشد، بنابراین برخی از افراد نا آگاه باید مراقب باشند در دام وسوسه این گونه جرایم گرفتار نشوند.

وی در پایان به چند تذکر قانونی مهم در مورد تخریب اموال تاریخی و فرهنگی پرداخت: ماده ۵۵۸ مجازات اسلامی – هرکس به تمام یا قسمتی از ابنیه ، اماکن ، محوطه ها و مجموعه های فرهنگی-تاریخی یا مذهبی که در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است، یا تزئینات، ملحقات، تاسیسات، اشیاء و لوازم و خطوط و نقوش منصوب یا موجود در اماکن مذکور ، که مستقلا نیز واجد حیثیت فرهنگی-تاریخی یا مذهبی باشد، خرابی وارد آورده علاوه بر جبران خسارات وارده به حبس از یک الی ده سال محکوم می شود .
ماده ۵۵۹ مجازات اسلامی – هر کس اشیاء و لوازم و همچنین مصالح و قطعات آثار فرهنگی-تاریخی را موزه ها و نمایشگاه ها ، اماکن تاریخی و مذهبی و سایر اماکن که تحت حفاظت یا نظارت دولت است سرقت کند یا با علم به مسروقه بودن اشیای مذکور را بخرد یا پنهان دارد در صورتی که مشمول مجازات حد سرقت نگردد علاوه بر استرداد آن به حبس از یک تا پنج سال محکوم می شود .

ماده ۵۶۰ مجازات اسلامی – هر کس بدون اجازه از سازمان میراث فرهنگی کشور، یا با تخلف از ضوابط مصوب و اعلام شده از سوی سازمان مذکور در حریم آثار فرهنگی-تاریخی مذکور در این ماده مبادرت به عملیاتی نماید که سبب تزلزل بنیان آنها شود، یا در نتیجه آن عملیات به آثار و بناهای مذکور خرابی یا لطمه وارد آید، علاوه بر رفع آثار تخلف و پرداخت خسارات وارده به حبس از یک تا سه سال محکوم می شود .

ماده ۵۶۱ مجازات اسلامی – هرگونه اقدام به خارج کردن اموال تاریخی-فرهنگی از کشور هر چند به خارج کردن آن نیانجامد قاچاق محسوب و مرتکب علاوه بر استرداد اموال به حبس از یک تا سه سال و پرداخت جریمه معادل دو برابر قیمت اموال موضوع قاچاق محکوم می گردد. (تبصره – تشخیص ماهیت تاریخی ، فرهنگی به عهده سازمان میراث فرهنگی کشور میباشد.)

ماده ۵۶۳ مجازات اسلامی – هرکس به اراضی و تپه ها و اماکن تاریخی و مذهبی که به ثبت آثار ملی رسیده و مالک خصوصی نداشته باشد تجاوز کند به شش ماه تا دو سال حبس محکوم می شود مشروط بر آنکه سازمان میراث فرهنگی کشور قبلا حدود مشخصات این قبیل اماکن و مناطق را درمحل تعیین و علامتگذاری کرده باشد .

ماده ۵۶۴ مجازات اسلامی – هرکس بدون اجازه سازمان میراث فرهنگی و بر خلاف ضوابط مصوب اعلام شده از سوی سازمان مذکور به مرمت یا تعمیر، تغییر، تجدید و توسعه ابنیه یا تزیئنات اماکن فرهنگی-تاریخی ثبت شده در فهرست آثار ملی مبادرت نماید، به حبس از شش ماه تا دو سال و پرداخت خسارت وارده محکوم می گردد .

ماده ۵۶۵ مجازات اسلامی – هرکس بر خلاف ترتیب مقرر در قانون حفظ آثار ملی اموال فرهنگی-تاریخی غیر منقول ثبت شده در فهرست آثار ملی را با علم و اطلاع از ثبت آن به نحوی به دیگران انتقال دهد به حبس از سه ماه تا یک سال محکوم می شود .

ماده ۵۶۶ مجازات اسلامی – هرکس نسبت به تغییر نحوه استفاه از ابنیه، اماکن و محوطه های مذهبی، فرهنگی و تاریخی که در فهرست آثار ملی ثبت شده اند بر خلاف شئونات اثر و بدون مجوز از سوی سازمان میراث فرهنگی کشور، اقدام نماید علاوه بر رفع آثار تخلف و جبران خسارت وارده به حبس از سه ماه تا یکسال محکوم میشود .

ماده ۵۶۷ مجازات اسلامی – در کلیه جرائم مذکور در این فصل، سازمان میراث فرهنگی یا سایر دوایر دولتی بر حسب مورد شاکی یا مدعی خصوصی محسوب می شود .

ماده ۵۶۸ مجازات اسلامی – در مورد جرایم مذکور در این فصل که بوسیله اشخاص حقوقی انجام شود هر کدام از مدیران و مسئولان که دستور دهنده باشند، برحسب مورد به مجازاتهای مقرر محکوم می شوند. (تبصره – اموال فرهنگی ، تاریخی حاصله از جرائم مذکور دراین فصل تحت نظر سازمان میراث فرهنگی کشور توقیف و در کلیه مواردی که حکم به ضبط و استرداد اموال، وسائل، تجهیزات و خسارات داده میشود به نفع سازمان میراث فرهنگی کشور مورد حکم قرار خواهد گرفت .)

همچنین ببینید

کتاب نشانه های کهن

کتاب نشانه های کهن کتاب نشانه های کهن دانلود کتاب نشانه های کهن(نسخه کامل و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *